Değişik bir kahve falı

Fal Deryası'ndaki büyük yeniliğe 1 vade kaldı..!
08.12.2015 03:18

Değişik bir kahve falı

Fincan falı denince akla kahve falı gelebilir; fakat Çorum ve çevresinde bu fal, tamamen ayrı bir özellik taşımaktadır. Kahve falı ile fincan falı arasındaki en önemli fark, birincide kahve içildikten sonra fincanı ters olarak tabağa koyup bir süre sonra falcının, kahvenin tortusunun fincanda almış olduğu şekilleri yorumlayarak anlatmasıdır. Çorum usulü fal ise şöyle olur.

Fincan falına, fal açanların cins ve yaşına göre ayrı yerlerde bakılır. Mesela kızlar fala bakarken en küçük erkek çocukları bile yanlarına yanaştırılmazlar. Delikanlılar ise kendi eşlerinin yanında bile fincan falı açmazlar.

Fala bakmak için önce bir fincan alınır, tamamen su konur. İki dikiş iğnesi alınır, bunların boyları farklıdır. Kısa olanı kız sevgiliyi, uzunu erkek sevgiliyi temsil eder. İğnelerin suda batmamaları için uçlarına birer pamuk parçası geçirilir. Sonra iğneler fincanın karşılıklı iki kenarından suya bırakılır. O zaman iğneler su içinde ucu aiağıda olmak üzere kalır.

Falın çabucak belirlenmesi için maniler söylenir. Fincanın içindeki su, hafifçe titremeye ve kız ve erkek sevgilileri sembolize eden iğneler hareket etmektedir. İğnelerin hareketleri dikkatle takip edilir. Fal aöan önceden sevgilisine niyet eder veya niyet tutar. Burada türlü hareketler şöyle sıralanır:

Küçük iğne (kız) önde gider, büyüğü onu takip ederse bu duruma göre kızın erkekten kaçtığına yorumlanır. Eğer ikisi birbirlerine yaklaşırlarsa kız ve erkeğin birbirlerine hasret çektiği zannedilir. Küçük iğne yerinde sabit durursa kızın kararsız olduğu, büyük iğne sabit durursa erkeğin kararsız olduğu anlaşılır.

Kazara iki iğneden birinin pamuğu fazla su alır ve iğne fincanın dibine inerse onun, sevgilisine kavuşmadan öleceği veya başka biriyle evleneceği yahut kaçacağına yorumlanır.

İğneler yüze yüze birbirlerine yaklaştıkça çeşitli aşk manileri söylenir.

Fincandaki iğneler birbirlerine yaklaşırlar ve birleşirlerse ilerde kız ile erkeğin birbirine kavuşlacakları yani evleneceklerine yorumlanır.


Yorumlar: